Folytassuk egy kicsit a lapos Föld elképzelésével kapcsolatos gondolkodást! Merthogy már magyar Lapos Föld Társaság is létesült, méghozzá Székely Sándor feltaláló által alapítva, ami hát ebben a formában valahogy oximoronnak tűnik a számomra. Egy előző írás már szólt a témáról – ha azt még nem olvastad, akkor esetleg nyergelj át rá előbb, majd térj vissza ide.
Azóta, hogy először belefutottam abba a dologba, hogy ma is elég sokan hiszik, hogy a NASA és az ő alkalmazottaik mellett több százezer más tudós is sikeresen tartja titokban az igazságot, és így tartják megtévesztésben a világ lakosságát, senki sem kotyog, mindenki tökéletesen lojális vagy tökéletesen megfélemlített, tehát azóta sokat gondolkoztam azon, hogy de tényleg, végülis hogyan lehet egyszerűen és minden kétséget kizáróan bizonyítani a Föld gömbölydedségét (geoid, tudjuk, nyugi). Merthogy olyan nagy a Föld, hogy ez azért nem látható szabad szemmel, a felismeréséhez valamilyen szintű elvonatkoztatás, absztrakció, tehát elvont gondolkodás szükséges.
Állítólag Stephen Hawking vetett fel egy egyszerű („egyszerű“) kísérletet: egy sík terepen, pl. egy nagy tó vize fölött lőjünk ki egy erős lézersugarat vízszintesen nagy távolságba. A bolygó görbülete miatt a Föld felszíne eltávolodik az egyenes lézersugár alól lefelé, így a fénysugár a túlpart fölé fog lőni. Erre kiváló lehet pl. a Balaton északi és déli partja, 9-10 km a távolság köztük, ami nem annyira nagy, hogy egy lézersugár elveszne időközben, de nem is túl kicsi ahhoz, hogy bármit is mérjünk. Júniusban egy magyar csapat már elő is készített egy ilyen kísérletet a Balatonon.
Ezzel a kísérlettel nem csak annyi a probléma, hogy nagyon nehéz pontosan kivitelezni, és a gyakorlatban lehetetlen 100%-os megbízhatóságot garantálni. (Már csak ezért is kétlem, hogy Stephen Hawkingtól származna az ötlet, valahogy nem tudom elképzelni az Öregről, hogy ezt ne legyen képes átgondolni álmából felrángatva is.) Az is probléma, hogy a lapos vízfelszín fölött légkör a felszín görbületével együtt hajlítja a fényt, ez pedig használhatatlanná teszi az eredményt.
Lásd: Bedford Level experiment
Meg #délibáb.
Tehát hogyan igazoljuk, hogy a Föld gömbölyű/lapos? Hát nem így.
Hogyan igazoljuk a görbületet vagy annak hiányát lézer nélkül, otthonról?
Elképesztően egyszerűen. Ha a Föld gömbölyű, akkor két távoli földrajzi hely saját vízszintjei között szögeltérés van, ezért a két helyről nézve ugyanabban az időpontban máshol látszódnak a csillagok.
Például a nyugati országhatár közelében lévő Szentgotthárd és a keleti határhoz közeli Kölcse között kereken 500 km a távolság, ez már mérhető szögeltérést eredményez. Mindenki, aki Kölcsén függőlegesen áll, 3.08 fokkal dől Szentgotthárd függőlegesen álló lakosaihoz képest, és fordítva.
Míg a lézeres kísérlethez is sok előkészület kell (meg egy bivalyerős lézer és egy optika, ami csökkenti a sugár szóródását, meg egy vagyonba kerülő vízszintező), ám a légköri hatások miatt a módszer teljes mértékben értelmét veszti, addig a csillagászati kísérlethez is kell vagy két szextáns egy-egy megbízható embernél Kölcsén és Szentgotthárdon, vagy egyetlen szextáns és többszáz kilométer utazás. Az biztos, hogy ha felteszünk egy laptopra egy ingyenes planetáriumprogramot, pl. a Stellarium-ot, akkor ha a méréseink egyeznek azzal, amit a program kiír egy adott csillagra, már be is bizonyosodott, hogy a Föld gömbölyű.
Hiszen a Stellarium és társai gömbölyű Földdel számolnak. Ha ebben kételkedünk, akkor erről is könnyen meggyőződhetnünk megfigyelve, hogyan változtatja a program a csillagok helyzetét aszerint, hogy kelet-nyugati irányban hogyan változtatjuk benne a földrajzi helyünket: pont úgy, ahogy egy gömbölyű Föld esetében kellene változniuk: egyenes arányossággal.
Heuréka!
Éppen ezért a helyzetünk sokkal egyszerűbb, mint gondolnánk. Rengetegen használják a Stellariumot világszerte, és bizony egy lapos Föld esetében használhatatlan lenne, mert nem oda tenné a csillagokat, ahol vannak. Ettől harsogna a net, hogy ezek a programok nem jók semmire, sőt soha nem voltak jók semmire, mert nem ott vannak a csillagok, ahol mutatják.
Tehát akkor hogyan ellenőrizheted egymagad, hogy a Föld gömbölyű-e vagy lapos?
1. Töltsd le a laptopodra/asztali gépedre az ingyenes Stellariumot (vagy másik planetáriumprogramot – a Stellarium kafa), vagy a mobilodra/tabletedre pl. a szintén ingyenes SkyView-t (iOS, Android).
2. Győződj meg róla, hogy az alkalmazásnak pontosan sikerült meghatároznia a földrajzi helyedet. Ha szükséges, pontosítsd.
3. Tiszta éjjelen ellenőrizd, hogy arra mutatja-e a csillagokat, amerre azokat szabad szemmel látod.
4. Keress Facebookon másokat más országokból, és kérd meg őket, hogy ők is végezzék el ezt a négy lépést.
(Oké, tudom, ez egy végtelen iteráció… Nem baj, talán így elejét vesszük a lapos-Föld mizéria 21. századi reneszánszának.)
Ha mindenki számára ott vannak a csillagok, ahol azt a programok mutatják, akkor a Föld gömbölyű (geoid). Ha nem, akkor nem gömbölyű, hanem valamilyen más, mondjuk Józsi-alakú.
A Föld azért gömbölyű, mert a gömbölyű Föld-bolygóval számoló Stellarium és hasonló csillagászati programok pontosak.
Ugyanis – nem tudom elégszer megismételni – ezek a programok gömbölyű Föld bolygóval számolnak, nem síkkal, így ezért ha a lokációbeállításnál kattintgatsz a térképre, eltéró égboltot kell látnod, és azt is látsz; elugrálnak a csillagok. Valójában erről könnyen, egymagunkban, külső egyeztetés nélkül is meggyőződhetünk.
Persze, mert véletlenül pontos!
Elvben lehetséges, ha valószínűtlen is, hogy pont ugyanabban a szögben áll a lapos földkorong, mint amilyen szögben a csillagászati szoftverben áll a felszín vízszintese, na de ez azt jelenti, hogy csak számodra áll pont ugyanolyan szögben, de mivel a teljes földkorongon minden szemlélőnek pontosan ugyanazt az éjszakai égboltot kell látnia, hiszen mindenki ugyanolyan szögű vízszintessel és függőlegessel szemlélődik (amennyiben a Föld csak egy korong), így emiatt csak neked, és senki másnak. Ha a Föld lapos, de a csillagok ott láthatóak, ahol a csillagászati szoftver mutatja, akkor senki más számára nem lehetnek jó helyen a csillagok, csak neked, aki pont véletlenül a megfelelő szögben áll.
Ha a csillagászati program számunkra pontosan mutatja az égboltot mondjuk Budapesten, akkor mivel a földrajzi koordinátáknak megfelelő más városok/országok lakóinak eltérő égboltot mutat (próbáld ki, állítsd át a földrajzi helyet benne), így ergo nem mutathat helyes égboltot senki más számára.
Természetesen aki ezt nem érti, annak kognitív és szakmai alapja sincs arra, hogy lapos Földet kiáltson. A baj akkor van, ha mégis megteszi, majd elkezdi terjeszteni ezt a tévképzetet, amire a laikusok és a dilettánsok összeesküvéselméletekre fogékony gondolkodású hányada pozitívan reagál. Így alakultak ki a Föld laposságában hívők modernkori csoportosulásai, akik belterjes kommunikációját a Facebook csak támogatja, a Youtube pedig kiváló eszközt nyújt az új hívők toborzására.
Tehát mégegyszer:
Az utolsó 100 komment: